Strona główna | Przegląd technicznySystem Rocktect - aktywna paroizolacja od firmy Rockwool

System Rocktect - aktywna paroizolacja od firmy Rockwool

Coraz częściej zwracamy uwagę na mikroklimat panujący we wnętrzach, na który duży wpływ ma wilgotność powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie aktywnej paroizolacji. Rockwool wprowadził kompleksowy system regulujący wilgotność w pomieszczeniach - Rocktect.

Poddasza już dawno przestały być składowiskiem niepotrzebnych rzeczy. Ich funkcja zmieniła się i teraz w większości domów wykorzystywane są jako przestrzeń mieszkalna. Taka zmiana wymusiła również zastosowanie lepszych technologii wykonania i wykończenia dachu skośnego - nie tylko w zakresie pokrycia, stanowiącego ochronę przed opadami, ale także w zakresie ocieplenia i zagadnień wilgotnościowych konstrukcji. Poprawnie zaprojektowany i wykonany dach skośny nad poddaszem użytkowym musi spełniać wiele istotnych funkcji, które zagwarantują mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort - ochronę cieplną, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, komfort akustyczny oraz regulację wilgotności w pomieszczeniu.

by zapewnić sprzyjający mikroklimat panujący na poddaszu, którego ważnym elementem jest poziom wilgotności powietrza, należy zastosować aktywną paroizolację, która nie będzie blokowała, ale regulowała przepływ pary wodnej przez pokrycie dachu. Kiedyś do zabezpieczenia poddasza zalecano wykorzystanie folii paroszczelnych, jednak teraz w związku z coraz większą wiedzą o procesach cieplno-wilgotnościowych, zauważono, że całkowita paroszczelność nie zawsze jest wskazana. Doprowadziło to do pojawienia się na rynku tzw. aktywnej lub inteligentnej paroizolacji, która zmienia swoje parametry wraz ze zmianami warunków wilgotnościowych.

Dlatego Rockwool wprowadził na rynek system Rocktect z aktywną paraizolacją Rocktect Intello Climate Plus wykorzystywany do m.in. zabudowy poddaszy użytkowych. Zimą wilgotność w pomieszczeniach jest zdecydowanie większa niż na zewnątrz budynku, więc para wodna w naturalny sposób stara się przedostać na zewnątrz przegrody - stwarza to ryzyko podniesienia wilgotności w jej wnętrzu, co jest niewskazane dla materiałów konstrukcyjnych. Aktywna paroizolacja Rocktect Intello Climate Plus blokuje wówczas przepływ pary wodnej na zewnątrz. Z kolei latem wilgotność powietrza na zewnątrz jest większa, niż w pomieszczeniu. W przypadku tradycyjnej paroszczelnej paroizolacji jej migrację do wewnątrz byłaby blokowana i przez to wilgoć pozostawałaby wewnątrz konstrukcji. Aktywna paroizolacja w takich warunkach pozwala na swobodne przedostawanie się pary wodnej do pomieszczenia, zapewniając, że konstrukcja dachu pozostanie sucha.

Folia Rocktect Intello Climate Plus charakteryzuje się współczynnikiem Sd (równoważną dyfuzyjnie grubością powietrza) na poziomie od 0,25 do 25 m. Oznacza to, że w zależności od warunków cieplno wilgotnościowych jest w stanie dostosować swoje właściwości tak, aby jak najlepiej regulować przepływ wilgoci przez przegrodę. Posiada także bardzo dobre parametry mechaniczne, wytrzymałość na rozrywanie na poziomie 200 N i wytrzymałość na rozciąganie 350 N (wzdłuż)/290 N (poprzecznie)/5 cm, gwarantuje maksymalne dostępne na rynku zabezpieczenie przed uszkodzeniem w czasie montażu i eksploatacji. Dzięki czemu mamy pewność, że wykonana paroizolacja będzie nie tylko aktywnie działać w zależności od warunków na zewnątrz budynku, ale będzie także trwała i szczelna przez długie lata.

Rocktect to kompleksowy system, w skład którego wchodzą jeszcze dedykowana taśma Rocktect Twinline, przeznaczona do sklejania arkuszy paroizolacji oraz do uszczelniania w miejscach, gdzie jest przebijana przez instalacje, kominy, konstrukcję, a także masa klejąco-uszczelniająca Rocktect Multikit, pozwalająca na wykonanie szczelnego połączenia paroizolacji z ścianą lub stropem. Elementy rozwiązania są kompatybilne ze sobą, gwarantując doskonałą jakość i trwałość rozwiązania. Stosowanie całego systemu Rocktect pozwala na uzyskanie sprawnie działającej paroizolacji, regulującej aktywnie wilgotność w pomieszczeniu i w pełni chroniącej nasze poddasze przed zawilgoceniem.

Źródło i zdjęcie: Rockwool

CZYTAJ WIĘCEJ

Superrock i Toprock Super - zestaw do ocieplania poddaszy firmy Rockwool
Z Rockwool ocieplenie poddasza użytkowego jest szybkie, łatwe i trwałeDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się