Strona główna | PrzeglądKarpiówki Koramic docenione w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków

Karpiówki Koramic docenione w konkursie Generalnego Konserwatora ZabytkówTrzy polskie zabytkowe budynki stworzone w różnych momentach w historii - każdy zbudowany w innym stylu architektonicznym i pełniący inną funkcję. Dzieli je wiele, ale łączy jeden istotny detal – ceramiczna „łuska” na dachu. W tegorocznej edycji konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2016” wyróżniono aż trzy obiekty, do renowacji których wykorzystany został model dachówki produkowanej przez firmę Wienerberger.Renowacja zabytkowych budynków oraz elementów architektonicznych zawsze była wyzwaniem i wzbudzała silne emocje. Wskutek użycia nieodpowiednich materiałów odnawiane obiekty często tracą swój charakter i oryginalny wygląd. Aby utrzymać odpowiedni standard wykończenia historycznych budowli, należy przy renowacji korzystać z materiałów najwyższej jakości, podobnych do tych, które były wykorzystane pierwotnie. Dlatego produkty Koramic z oferty firmy Wienerberger są poważane w kręgach konserwatorów, którzy przy kolejnych renowacjach chętnie po nie sięgają. Dowodzą tego wyniki ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany 2016”, organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, w którym aż trzy wyróżnione obiekty zostały pokryte dachówką Karpiówką z zakładów firmy Wienerberger.

Karpiówka to jeden z najbardziej klasycznych modeli dachówki ceramicznej, dlatego tak często jest wykorzystywana przy renowacjach budynków z różnych epok i o różnym zastosowaniu. Jej niewielkie wymiary sprawiają, że nadaje się idealnie do krycia skomplikowanych powierzchni. W ofercie Koramic znajduje się aż osiem najbardziej klasycznych wykrojów, jak np. wieżowy czy półokrągły, dostępnych w dziewięciu różnych kolorach – od naturalnego, ceglastego po antracyty i czernie.
Na specjalne zamówienie konserwatora producent jest gotów wyprodukować dachówkę na dany zabytek według zindywidualizowanego projektu. Renowacja poszycia dachowego jest jednym z trudniejszych momentów podczas konserwacji budowli historycznej. Należy rzetelnie ocenić, czy na istniejącej konstrukcji dachu można będzie ułożyć nowe pokrycie, bez dodatkowych prac remontowych, czy też będą one wymagane. Więźby, mimo podobnych warunków konstrukcyjnych i pogodowych, mogą bowiem być w drastycznie różnym stanie technicznym. Najwyższa jakość nowych elementów trafiających na restaurowany dach powinna być standardem. Nie wyobrażam sobie renowacji prowadzonej z tańszymi zamiennikami lub elementami, które tylko udają ceramikę – mówi Konrad Zalewski, Menadżer Produktu ds. Pokryć Dachowych Wienerberger.


Pocysterska prepozytura w Cieplicach
Fot. Marek Koprowski

Wyróżniony obiekt w Jeleniej Górze-Cieplicach Śląskich Zdroju to dawna prepozytura cystersów krzeszowskich, w której od 2013 roku mieści się siedziba Muzeum Przyrodniczego i Wirtualnego Muzeum Barokowych Fresków. Jest to pierwsza na świecie placówka prezentująca barokowe dekoracje freskowe za pomocą technik multimedialnych. Sam budynek to dawny klasztor, który wzniesiono w latach 80. XVI wieku, prawdopodobnie na murach jeszcze wcześniejszej budowli. Po przebudowie w 1671 roku powstał obiekt typowy dla śląskiej architektury barokowej. Przed otwarciem muzeum budynek został całkowicie odrestaurowany. Remont objął także dach, który został pokryty ok. 750 m2 dachówki karpiówki o wykroju półokrągłym.

Wieża ciśnień w Kożuchowie
Fot. Aleksandra Budkiewicz

Kolejnym uhonorowanym zabytkiem jest wieża ciśnień w Kożuchowie z początku XX wieku. Zbudowana w 1908 roku z cegły, stylem architektonicznym nawiązuje do gotyku i secesji. Obiekt pięknie wpisuje się w otoczenie, ponieważ znajduje się w pobliżu starych fortyfikacji miejskich. Poza funkcją estetyczną wieża ciśnień cały czas pełni też funkcję techniczną - zapewnia stabilne ciśnienie w wodociągu miejskim. Przy renowacji dachu wieży, zastosowano Karpiówkę wieżową marki Koramic w kolorze naturalnej czerwieni.

Oleśnicki Dom Spotkań z Historią
Fot. Grzegorz Żyła

Oleśnicki Dom Spotkań z Historią, czyli trzeci z wyróżnionych projektów, mieści się w kamienicy znajdującej się w obrębie historycznej starówki w Oleśnicy. Ten teren należał do założenia zamkowo-obronnego, którego zabytki można podziwiać odwiedzając to jedno z najstarszych i najbardziej urokliwych miast na Dolnym Śląsku. Sam obiekt muzeum powstał w pierwszej połowie XVIII wieku. Podczas ostatniego remontu zostało wymienione pokrycie zabytkowego dachu, którego powierzchnia wyniosła ok. 550 m2, a wybór materiału padł na  karpiówkę o wykroju półokrągłym w kolorze miedzianej angoby.

Źródło: http://www.nid.pl/pl/Dla_wlascicieli_i_zarzadcow/Aktualnosci/news.php?ID=3095