Strona główna | TechnikaRöben radzi: jak poprawnie wykonać twardą obróbkę komina?

Röben radzi: jak poprawnie wykonać twardą obróbkę komina?

Obróbka komina wykonana z blachy, czyli tzw. twarda obróbka, to najczęściej wybierany sposób zabezpieczenia miejsca przejścia komina przez połać dachową.

Miejsce łączenia obróbki z kominem należy uszczelnić silikonem dekarskim

Wychodząc z wnętrza domu na zewnątrz, komin przerywa ciągłość wszystkich warstw dachu. Bardzo ważne jest więc fachowe zabezpieczenie miejsca wokół niego, by cały dach był szczelny i estetycznie wykończony. Najtrwalszy sposób uszczelnienia komina to tzw. obróbka twarda. Wykonuje się ją z blachy płaskiej, np. powlekanej, miedzianej lub tytanowo-cynkowej. Dla zachowania estetyki dachu, warto zastosować blachę w kolorze pokrycia.

Z wybranego typu blachy formuje się zwykle cztery główne elementy: przedni, tylny i dwa boczne. W zależności od wysokości komina, każdy z tych czterech elementów będzie składał się z jednego lub dwóch pasów blachy. Należy je przy tym odpowiednio pozaginać, kształtując elementy o pożądanych wymiarach. "Te części obróbki, które będą leżeć na pokryciu, powinny mieć min. 10 cm szerokości od okapu i 20 cm szerokości od strony kalenicy, gdzie istnieje największe ryzyko przeciekania. Natomiast pionowe części obróbki powinny wystawać przynajmniej 15 cm ponad krawędź pokrycia dachowego - mówi Roman Tereszczak, ekspert z firmy Röben.

Aby zamocować jeden pas blachy, najpierw trzeba wykonać nacięcie ścian komina na grubość ok. 2 cm, zachowując odpowiedni kąt. "W nacięcie wykonane po obrysie komina wprowadza się zagiętą blachę. Miejsce łączenia obróbki z powierzchnią komina (np. cegłami) należy uszczelnić silikonem dekarskim i przymocować kołkami rozporowymi do lica komina" - wyjaśnia Roma Tereszczak. Natomiast jeśli obróbka wykonana jest z dwóch pasów, drugi umieszcza się pod pierwszą obróbką (aby zapobiec dostawaniu się wody) i mocuje do komina kołkami. Poziomy fragment twardej obróbki komina może być wypuszczony na dachówkę lub schowany pod pokrycie. Poszczególne elementy należy łączyć na tzw. rąbek stojący oraz, w przypadku większych kawałków, wzmocnić połączenie nitami.

Dla całkowitej szczelności obróbki, poza odpowiednim łączeniem blachy, ważne są też inne czynności. Po pierwsze, miejsce montowania obróbki musi być uprzednio fachowo przygotowane. Podkład, czyli papę lub folię, należy tym miejscu ułożyć z naddatkiem. Po wykończeniu komina, dodatkowy fragment podkładu wywija się na powierzchnię komina i mocuje specjalną taśmą lub papiakami. Po drugie, układając pokrycie wokół komina, trzeba pozostawić szczelinę, żeby dach mógł pracować, a dachówki nie pękały. Po trzecie, główne elementy twardej obróbki komina układa się w następującej kolejności: najpierw dół komina, potem boki i na koniec - tył. Dzięki temu woda opadowa nie będzie przenikać do wnętrza po kominie, tylko spływać na kolejne elementy obróbki, a potem na pokrycie i do rynien. Po czwarte, szczególnie dokładnie trzeba wykonać obróbkę z tyłu komina. Jest to punkt newralgiczny, zwłaszcza, jeśli komin jest znacznie oddalony od kalenicy poziomej. W tym miejscu gromadzi się woda opadowa lub śnieg oraz różnego rodzaju odpady, np. liście czy gałązki.

"Należy wówczas wykonać specjalną obróbkę, np. znacznie wyższą (powyżej 30-40 cm) lub o specyficznym kształcie, tzw. siodło. Jest to obróbka dwuspadowa, która minimalizuje gromadzenie się wody lub śniegu" - radzi Roman Tereszczak.



Nacięcie ścian komina powinno mieć ok. 2 cm grubości



Przed mocowaniem blachy należy naddatek folii przymocować do komina



Pasy blachy umieszcza się w nacięciu w kolejności przód - boki - tył



Poszczególne elementy łączy się na tzw. rąbek stojący



Siodło - obróbka dwuspadowa stosowana z tyłu komina

Źródło i zdjęcia: Röben

CZYTAJ WIĘCEJ

Zalecenia techniczne - Kominowe historie
Szczelny komin
System obróbki ścian i komina Mage Herzberg
Obróbki komina z użyciem miękkiego cynku RHEINZINK
Obróbka komina
Taśmy do obróbek kominów
Ocena stanu technicznego kominów
Obróbka kominowa
Aluminiowe taśmy kominowe. Akcesoria dachowe Wentop
Miękka obróbka komina
Firma Cembrit wprowadza nową linię płytek dachowych do obróbek
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 1 . Kominy murowane
Dni otwarte w hurtowniach z atrakcyjnymi cenami na produkty Röben
Wienerberger: dlaczego warto postawić komin z klinkieru?
Jak wykonać poszczególne prace dekarskie - nowe filmy instruktażowe firmy Röben
Ubrania dekarskie od firmy Röben
Modne połączenie - klinkier i dachówka
Ceramiczne pokrycie dachowe w nowoczesnych projektach
Nowy e-katalog z produktami firmy Röben
Szczelny i wytrzymały dach z dachówką ceramiczną Röben
Röben funduje pokrycie dachowe dla wrocławskiego ZOO



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się