Taśmy samoprzylepne do folii i membran dachowych
Koszty energii są niezwykle istotnym elementem w eksploatacji każdego budynku. Nie ma inwestora, który by nie walczył o ich zmniejszenie. Można to uzyskać m.in. poprzez montaż odpowiedniej izolacji, co przynosi wymierne oszczędności na wydatkach na ogrzewanie i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Pomocne są w tym specjalistyczne taśmy do łączenia folii i membran dachowych.

Ciepło ucieka na zewnątrz przez wszystkie elementy konstrukcji budynku: okna, drzwi zewnętrzne, ściany, dach oraz przez połączenia między nimi. Straty te można zmniejszyć przez zastosowanie izolacji termicznej i pasywnego montażu jej elementów i ich połączeń. Wykonujemy to zgodnie z zasadą: „wewnątrz szczelniej niż na zewnątrz”, stosując najczęściej montaż trójwarstwowy.
W przypadku dachów do izolacji termicznej wykorzystujemy głównie wełnę mineralną, którą trzeba zabezpieczyć przed wilgocią przedostającą się w postaci pary wodnej z pomieszczeń oraz przed wodą deszczową z zewnątrz. Jest to bardzo istotne, ponieważ już 5% wilgoci obniża własności izolacyjne o 50%. Zgodnie z przytoczoną zasadą, do zabezpieczenia izolacji od wewnątrz stosujemy polietylenowe folie paroszczelne, które eliminują skraplanie pary wodnej i straty ciepła, a na zewnątrz polipropylenowe membrany paroprzepuszczalne. Membrany te chronią wełnę przed deszczem i wiatrem, umożliwiając jednocześnie dyfuzję ewentualnej pary wodnej na zewnątrz, co powoduje efekt wysychania izolacji.
Same folie i membrany nie przyniosą pożądanego efektu, jeżeli nie skleimy ich szczelnie w jedną połać i nie połączymy na całym obwodzie z elementami konstrukcyjnymi budynku. Do tego celu służą taśmy samoprzylepne. Firma Astat oferuje szeroką gamę wysokojakościowych taśm jedno- i dwustronnie klejących (tab. 1 i 2), stosowanych do łączenia i napraw (rozdarcia i inne uszkodzenia mechaniczne) folii i membran dachowych.
Folie paroszczelne wymagają taśm ze specjalnym klejem do niskoenergetycznych powierzchni, o mniejszej gramaturze kleju z uwagi na mniejszą chłonność folii. Najczęściej stosujemy taśmę dwustronną DP i jednostronną DM i DMP.
Do folii napylonej warstwą aluminium stosujemy specjalną taśmę ZX, która tworzy jednolitą powierzchnię odbijającą ciepło. Do membran nadają się taśmy o większej gramaturze kleju: dwustronne DS i DA oraz jednostronne DPM i DTV.

Dwustronna taśma butylowa BT doskonale nadaje się do montażu folii i membran do wszelkich materiałów budowlanych, takich jak drewno, metal, beton, cegła czy tworzywa sztuczne. Do różnego typu uszczelnień i wygłuszeń w konstrukcji dachu polecić można taśmę na bazie pianki polietylenowej PE i poliuretanowej RS. Taśma rozprężna RS stosowana jest również do ciepłego montażu okien i drzwi.
Zaprezentowane powyżej taśmy stosowane zgodnie ze sztuką budowlaną do prawidłowego zabezpieczenia izolacji dachu nie wyczerpują bogatego asortymentu materiałów samoprzylepnych firmy Astat. Są one stosowane nie tylko w budownictwie, ale również w wielu innych dziedzinach przemysłu w kraju i za granicą.
Na podstawie materiałów firmy Astat
Źródło: Dachy, nr 2 (170) 2014
Data publikacji: 2014-02-20
CZYTAJ WIĘCEJ
Taśmy samoprzylepne. Rozwiązanie dla energooszczędnych budynków
Taśmy do obróbek kominów
Taśma klejąca do paroizolacji
Taśmy uszczelniające rąbek stojący Rheinzink
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania