BirdSystem podpowiada... jak ochronić dach przed ptakami?
Gołębie są zmorą nie tylko mieszkańców domków jednorodzinnych czy bloków mieszkalnych, ale także właścicieli dużych zakładów przemysłowych. Wszystkich łączy jedno - chęć skutecznej ochrony dachów przed ptasimi nieczystościami.

O tym, że gołębie są problemem ze względu na zanieczyszczenia, jakie po sobie zostawiają, wiadomo powszechnie. Zapaskudzone dachy nie są dobrą wizytówką budynków, a o ile nieczystości możemy pozbyć się stosunkowo łatwo, np. z parapetów, to w przypadku dachówki zabiegi porządkowe są bardziej wymagające i czasem nie pomagają tu nawet intensywne opady.
Gołębie przebywające w pobliżu kominów mogą stać się nawet dużym zagrożeniem, szczególnie w trakcie nadchodzącej zimy. Ptaki te szukają wtedy bezpiecznego schronienia, które znajdują właśnie w kominach bądź kanałach wentylacyjnych, zakładając tam swoje gniazda i uniemożliwiając tym samym pełny przepływ powietrza.
Rozwiązania, chroniące powierzchnię dachu
W celu nie dopuszczenia do takiej sytuacji, warto profilaktycznie zabezpieczyć obiekt przed takim problemem. Z oferty modułów mechanicznych, odstraszających gołębie nadal najbardziej popularne są tzw. BirdSystemy, czyli ekologiczne kolce z tępymi końcówkami, które są mocowane nie tylko na dachach, ale także na gzymsach, parapetach czy bannerach reklamowych. Są one coraz częściej widoczne w miejscach użytku publicznego, takich jak chociażby dworce kolejowe, gdzie jeszcze do niedawna gołębie stanowiły istną plagę.
Dużym atutem takich kolców jest ich stosunkowo słaba widoczność z kilkunastu metrów, duża odporność na wszelkie warunki atmosferyczne oraz praktyczność. Właściciele posesji często nie są świadomi, iż długo nie czyszczone odchody mają właściwości żrące dachówkę i negatywnie wpływają na konserwację dachu.
Gołębie lubią zagnieżdżać się pod okapami, osłabiając tym samym strukturę całego dachu. Dla ptaków nie jest problemem dostać się do okapu, kiedy ten nie ma zabezpieczonych otworów wentylacyjnych.
Co jednak mają począć właściciele dużych budynków, magazynów bądź silosów? W tym przypadku, od oklejania dachu ekologicznymi modułami, rozsądniejsze jest skorzystanie z modelu BirdSystem NET, czyli siatki zabezpieczającej duże powierzchnie dachów, a także powierzchni nieregularnych. Siatki są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu w zależności od koloru dachówki, nie rzucają się w oczy. Są trwałe, nierozciągliwe, a także odporne na wszelkie warunki atmosferyczne i promieniowania UV. Siatki te różnią się pod względem rozmiarów, a także wielkości "oczek" (z reguły jeden kwadrat ma 50x50mm).
Oczywiście można zastosować kilka rozwiązań przeganiania ptaków z powierzchni dachów jednocześnie, co z całą pewnością tylko zwiększy skuteczność takiego działania. Jako, że gołębie są już przyzwyczajone do życia w mieście i dobrze przystosowały się do warunków tam panujących, warto wcześniej zadbać o to, aby nie być narażonym na regularny widok ich zanieczyszczeń, jak również dewastację elementów budynków, w tym także dachów.
Źródło i zdjęcie: BirdSystem
Data publikacji: 2013-10-29
CZYTAJ WIĘCEJ
Polski BirdSystem otwiera się na Europę
Ochrona przed gołębiami
Zabezpieczamy dach przed ptakami, gryzoniami i owadami
Jak ochronić dach przed ptakami?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania