Strona główna | TechnikaDach dla pokoleń

Dach dla pokoleń

Opisywany obiekt to hotel. Jego dach na pierwszy rzut oka nie wygląda na skomplikowany i trudny do pokrycia. Wystarczy jednak zajrzeć „za kurtynę”, aby przekonać się, że są na nim miejsca niezwykle problematyczne dla dekarza.

Dach wyglądający na nieskomplikowany…


Inwestor szukał materiału jak najwyższej jakości za przystępną cenę. Ktoś podpowiedział mu, żeby zainteresował się gontami bitumicznymi, którymi krytych jest ponad 95% budynków w USA.…okazuje się na trudniejszy w wykonaniu

To był dobry trop. Tym bardziej, że cechy gontów bitumicznych umożliwiają pokrycie nawet najbardziej skomplikowanych dachów spadzistych. Żaden inny materiał nie jest tak elastyczny, zachowując jednocześnie dobre właściwości estetyczne i funkcjonalne.

Na dachu hotelu miały się więc znaleźć gonty bitumiczne Timberline HD produkcji GAF Materials Corporations USA.


Dekarze podkreślali łatwość układania gontów GAF

Jak to zwykle bywa, inwestor nie wybrał sam dekarza, lecz trafił do niego z polecenia polskiego przedstawiciela producenta gontów bitumicznych, firmy GAF (Gonty Asfaltowe Fachowo Sp. z o.o.). Kryterium wyboru była oczywiście znajomość techniki montażu oraz doświadczenie w kryciu tym materiałem. Obyło się bez referencji, bo już przy pierwszej rozmowie widać było, że Piotr Nowiński, kierownik ekipy dekarskiej zna się na swojej pracy.


Ponad połowa pasa to zakład – szczelność jest gwarantowana

Bezpieczeństwo ponad wszystko
Hotel znajduje się na Kujawach, ale świerkowe przeciwogniowo impregnowane drewno klasy K27 na konstrukcję sprowadzono aż spod Krakowa. Prace przy stawianiu więźby dachowej rozpoczęły się pod koniec listopada, a zakończono je tuż po świętach Bożego Narodzenia. Gdyby nie silne mrozy w styczniu i lutym, do krokwi można by przybijać płyty OSB. Wymiary krokwi dachowych wynoszą 12 × 24 cm. Na dach podawano je oczywiście dźwigiem, zresztą tak jak płyty OSB grubości 18 cm. Co ciekawe, tak grube krokwie mają rozstaw co 78 cm w osiach (a więc co ok. 65 cm licząc od krawędzi do krawędzi). Mimo że przewidziane pokrycie było lekkie, to inwestor chciał jednak, żeby obiekt był maksymalnie zabezpieczony i wolał zapłacić nieco więcej, żeby spać spokojniej.


Zakłady w koszach wynoszą nawet 50 cm

Mówi Piotr Nowiński: Nie mieliśmy żadnych problemów z gontami GAF Timberline HD, i to nie tylko dlatego, że mamy duże doświadczenie w montażu gontów bitumicznych. Ten produkt rewelacyjnie się układa, nie ma zabezpieczającej folii na krawędziach, świetnie wykłada się w koszu. Pasy mają bardzo duży zakład dachówki zapewniający szczelność. Podobało nam się zwłaszcza rozwiązanie elementu kalenicowego, który ma perforację ułatwiającą rozrywanie. Producent doskonale rozwiązał też wentylację kalenicową, która jest zintegrowana z pasami kalenicowymi i ma  zaznaczone miejsca układania i wbijania gwoździ.

Dach został pokryty zgodnie z systemowym rozwiązaniem firmy GAF: gonty, pasy startowe, dachówka kalenicowa, gwoździe ocynkowane ogniowo skrętne, wentylacja kalenicowa, wywietrzniki punktowe. Jako podkład pod właściwe pokrycie zastosowano papę bitumiczną. W koszach zakłady wynosiły aż 50 cm (gonty połaciowe GAF Timberline HD mają wymiary 33,7 cm × 100 cm, z czego powierzchnia efektywna wynosi 14,3 cm × 100 cm, a więc ponad połowa pasa to zakład).


Według dekarzy na uwagę zasługuje rozwiązanie elementów kalenicowych oraz wentylacji
Łącznie na dachu zużyto ok. 700 m2 materiału pokryciowego. Obie strony – inwestor i wykonawca dachu – byli zadowoleni ze współpracy. Wykonawca udzielił 3 lat gwarancji na swoją pracę, natomiast same gonty bitumiczne GAF mają dożywotnią gwarancję szczelności producenta. Z pewnością więc jeszcze wnuki inwestora nie będą miały kłopotów z cieknącym dachem.

Źródło: Dachy, nr 7 (151) 2012

CZYTAJ WIĘCEJ

Gont gontowi nierówny - norma EN 544
Na początku była papa (a potem gont)
Gonty bitumiczne
Dom pod gontem
Gonty bitumiczne - sztuka na połaci dachowejDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się