Strona główna | TechnikaŁupkowa inwestycja w podwarszawskich w Markach

Łupkowa inwestycja w podwarszawskich w Markach

Inwestycja w Markach pod Warszawą, to ciekawy przykład budownictwa pasywnego z wykorzystaniem naturalnego materiału, jakim jest łupek. Dostawcą materiału była firma Rathscheck poprzez SKN. Inwestorem i jednocześnie projektantem był architekt Paweł Dąbrowski, zaś wykonania krycia podjął się Paweł Kwolik.

Fot. Paweł Dąbrowski

Krycie fasady zrealizowano w systemie krycia zmiennego, które - przy swojej atrakcyjności - pozwala na stosunkowo niskie zużycie materiału. Średnie skutecznie krycie oscylowało w okolicach 17 szt/m2.

Mocowanie łupka wykonano gwoździami ocynkowanymi ogniowo na podłożu krycia wstępnego z membrany. Konstrukcję nośną fasady oparto na szkielecie ze słupów z drewna KVH, co zniwelowało skutki wypaczania się drewna (uszkodzenie materiału użytego do krycia).

Wolne przestrzenie wypełniono wełną mineralną o grubości 25 cm. Wełnę odseparowano membraną wysokoparoprzepuszczalną i poprzez nabicie kontrłat uzyskano kanał wentylacyjny. Zabezpieczenie kanału przed gryzoniami wykonano w cokole fasady z siatki tytan-cynk. Na całość położono szalunek z desek na pióro-wpust.

Pokrycie dachu wykonano w technice krycia podwójnego prostokątnego z zakładem górnym 10 cm. Wentylację dachu zrealizowano poprzez wykonanie kalenicy wentylowanej. Naroża nakładane z warstwą przechodzącą 7 cm zgodnie z kierunkami wiatru.

Na całość inwestycji zużyto 6800 szt. płytek łupkowych o grubości 6-8 mm i formacie 40x25 klasy sin 150. Kamień charakteryzował się doskonałym głębokim wybarwieniem. Obróbki blacharskie cokołu naroży budynku oraz okapu wykonano z blachy aluminiowej młotkowanej w kolorze antracytu.

Materiały wykorzystane w czasie realizacji inwestycji:
  • Łupek Rathscheck
  • Blacha Prefa
  • Mocowanie Wurth, Simpson
Wykonawca inwestycji:

KWOLIK - krycie łupkiem naturalnym
55-120 Oborniki Śląskie ul. Witosa 8
tel. +48 696801672
bea_bok@poczta.onet.pl

Galeria inwestycji (fot. Paweł Kwolik):











































































CZYTAJ WIĘCEJ

Pozyskiwanie łupku na pokrycia dachowe
Ikona światowego dekarstwa łupkowego w Polsce
Wzory na połaciach dachów krytych łupkiem



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się