Strona główna | TechnikaNa początku była papa (a potem gont)

Na początku była papa (a potem gont)

Najpierw, jak to często bywa, dach otrzymał tymczasowe pokrycie z papy bitumicznej.
Na ostateczne pokryciem inwestor wybrał gont bitumiczny w harmonizującym z budynkiem kolorze brunatno-zielonym.


Funkcję tymczasowego pokrycia pełniła papa z czerwoną posypką

Wykonawca: Dawid Adamiec
Obiekt: budynek mieszkalny
Powierzchnia dachu: 320 m2
Materiały: gont bitumiczny IKO Cambridge
      okna dachowe Fakro
      orynnowanie Gamrat 125

Na początku była papa. Przez jakiś czas dom stał pokryty papą z czerwoną posypką, dopóki inwestor nie zebrał odpowiedniej kwoty na wykończenie dachu.


Okap z rynną. Z prawej strony widoczna deska czołowa wolego oka, obrobiona płytkami

Inwestor w pełni doceniał znaczenie dachu jako elementu chroniącego dom. Materiał pokryciowy wybrał on sam, dokonując przedtem dokładnego przeglądu pokryć i przeprowadzając ich analizę w stosunku do swoich możliwości finansowych. W efekcie jego wybór padł na gonty bitumiczne Cambridge firmy IKO.

Wyrównanie połaci
Dach nie należał do najprostszych: ma wole oko, dwie wieżyczki i pięć okien dachowych.

Naszą pierwszą czynnością na tym dachu było wyrównanie jego płaszczyzn. Podłoże pod gont zostało zrobione ze zwykłych desek calówek, bez łączeń na pióro i wpustów, co mogło skutkować ich klawiszowaniem i nieestetycznym wyglądem dachu. Jako podłoże pod gont najlepsza jest płyta OSB lub wodoodporna sklejka.


 Wole oko od frontu


Przed położeniem gontu zabraliśmy się za obróbki i orynnowanie. Na deski czołowe na życzenie inwestora zamontowaliśmy płytki Struktonit, orynnowanie Gamrat 125 i pas nadrynnowy z blachy powlekanej. Papa z posypką została na dachu jako spodnia warstwa pokrycia.


I sama kalenica z kominkami wentylacyjnymi

Gonty były mocowane papiakami ocynkowanymi w liczbie 7 sztuk na każdy pasek gontu (spadek dachu był dość duży – 45–50 stopni).


Blacha tego kosza ma szerokość 60 cm


Gont o takim wzorze jak Cambridge idealnie nadaje się na pokrycia wolich oczek. Przy wzorze np. „plaster miodu” lub naśladującym wzór dachówki karpiówki, trzeba pilnować, aby powierzchnie fartucha gontu mijały się dokładnie w linii pionowej, inaczej efekt estetyczny może być wątpliwy. Gont IKO Cambridge nie ma szczelin pomiędzy fartuchami, więc ułożenia wzoru nie trzeba pilnować, za to trzeba jednak pamiętać o poprawnym rozmieszczeniu pasków gontu w linii poziomej, ponieważ przy wolim oczku zwiększa się zakład.


Okna połaciowe, wieżyczka i komin z obróbką


Kosz na pół metra
Jak na każdym dachu, także tu i bardzo ważna jest wentylacja (przy każdym dachu!). Przy dachu kopertowym najlepiej zastosować kominki wentylacyjne w przy najwyższym punkcie kalenicy (przynajmniej 1 kominek powinien przypadać na 40 m2 dachu). Nawiew powietrza znajduje się w perforowanej podbitce.


Wieżyczka widziana z kalenicy


Kominki wentylacyjne znalazły się także na wieżyczkach.

Obróbki kominowe zostały wcięte w komin i na łączeniach blachy zafelcowane (bez mocowania do komina), a na płaszczyźnie wpuszczane pod gont, dodatkowo uszczelnione masą bitumiczną.


Gotowy dach w całej okazałości


Kosze w połaci zostały pokryte „na mijankę”, natomiast kosze  przy wieżyczkach wykonaliśmy z brązowej blachy powlekanej. Blacha koszowa przy jednej wieżyczce ma szerokość aż 60 cm, gdyż miejsce to mogłoby przeciekać, gdyby zebrał się w nim śnieg.

Na każdą wykonaną prace udzielam 2 lata gwarancji.

Staram się zadowolić każdego klienta, aby pod swoim dachem mógł czuć się bezpiecznie i żył z myślą, że ma dobrze zrobiony dach.
 
Dawid Adamiec
www.dekarzjakosci.pl


Źródło: Dachy, nr 12 (120) 2009

CZYTAJ WIĘCEJ

Gonty bitumiczne
Gonty bitumiczne
Papa wierzchniego krycia
Dach dla pokoleń
Papa bitumiczna do klejenia na zimno lub na gorąco
Gonty bitumiczne - mity i fakty
Blachodachówka gontopodobnaDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się